Pierwsze zabawy

Aby zbudować więź z dzieckiem trzeba je najpierw dobrze poznać .Chcąc zrozumieć jego potrzeby, dobrze poświęcić mu jak najwięcej czasu i spojrzeć na świat jego oczami. Matce karmiącej piersią z oczywistych powodów łatwiej jest nawiązać więź z maluszkiem. Tatusiowie oraz starsze rodzeństwo mogą posiłkować się natomiast zabawami.

Pochylanie się nad maluszkiem, pokazywanie mu kontrastowych figur geometrycznych oraz innych dużych kontrastowych rysunków, to zabawy które może wykorzystać tata przy budowaniu więzi z dzieckiem. Sięganie po różne przedmioty i oglądanie ich odgrywa ogromną rolę w nauce patrzenia. Podsuwając dziecku odpowiednie dla jego wieku zabawki, możesz wspomóc kształtowanie się jego wzroku i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

W pierwszych miesiącach życia malec potrzebuje zabawek w zdecydowanych lub czarno-białych kolorach. Można pokazywać dziecku dwie zabawki jednocześnie tak, by przenosił wzrok z jednej na drugą. Daj mu czas – musi nie tylko je zauważyć, ale też porównać kolor i kształt, ocenić odległość między nimi.

W drugim - trzecim miesiącu dziecko chętnie patrzy na jedno- lub dwukolorowe zabawki (nadmiar barw je rozprasza). Szuka też wzrokiem źródła dźwięku, potrząsaj więc grzechotką z różnych stron. Malec zaczyna skupiać się na szczegółach. Pierwszym odkryciem są rączki – ogląda je, zbliża do siebie, łączy. Doskonali się też widzenie z różnych odległości. Poruszaj więc zabawkami, odsuwaj je, jednocześnie do malca przemawiając – będzie ich szukał wzrokiem i ćwiczył umiejętność widzenia z oddali. Nie zapominajcie również o tak ważnym przytulaniu, łaskotaniu, głaskaniu, niezbędnym by poczuć bliskość z maluszkiem.

Eksperymentujcie podczas wspólnych zabaw. Poznajcie się i zaprzyjaźnijcie z Waszym dzieckiem. W końcu nikt nie zna Waszego malucha tak dobrze jak Wy sami. I to wy wiecie co jest dla niego najlepsze, Życzymy Wam powodzenia w budowaniu wspólnych relacji!

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

x