Choć nie możemy go o to zapytać, dzięki badaniom naukowym sporo wiemy na ten temat.

Noworodek nie przygląda się światu jako całości, ogląda jego maleńkie fragmenty jeden po drugim...

Słuch, smak, dotyk, nawet węch, to zmysły które doskonalą się już w życiu płodowym dziecka. Ze wzrokiem jest inaczej. W brzuchu mamy jest ciemno, dlatego dziecko uczy się widzieć dopiero po urodzeniu.

Pierwszy Tydzień

Czuwające dzieci już w kilka dni po urodzeniu potrafią dostrzec różnice w intensywności światła; w półmroku otwierają szeroko oczy badając otoczenie, a mrużą je w odruchu obronnym pod wpływem światła ostrego.
Maluch widzi 30 razy mniej ostro niż dorosły, dlatego najlepiej zauważa kontrastowe zestawienia barw. Zainteresują go duże wzory o wyraźnych konturach. Dzięki tzw. widzeniu peryferyjnemu widzi to, co jest na obrzeżach pola widzenia lepiej niż to co jest w centrum.
Faktem jest również że maluch najpierw patrzy na miejsca styku np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa po tych krawędziach wzrokiem.
Noworodek nie spostrzega wszystkich kolorów. Zieleń i czerwień widzi lepiej niż błękit.
Obraz widziany przez nowonarodzone dziecko jest dwuwymiarowy. Oznacza to że nie widzi ono głębi, a najwyraźniej postrzega przedmioty oddalone ok. 20-25 centymetrów od jego twarzy (właśnie na taką odległość instynktownie pochylasz się nad noworodkiem).

Drugi miesiąc

Dwumiesięczne niemowlę zaczyna już skupiać wzrok - potrafi wpatrywać się w jeden przedmiot nieprzerwanie nawet przez pół godziny. Obserwuje plamy światła. Teraz warto zadbać o to, by maluch miał na czym zawiesić wzrok. Do szczebelków łóżeczka przymocuj kontrastowa zabawkę, bezpieczne lusterko czy dużą fotografię dziadków. Powinny one wisieć w odległości około 20-25 cm od twarzy dziecka. Ponieważ dziecko porusza teraz przede wszystkim głową a nie samymi oczami pamiętaj, żeby często zmieniać dekoracje. Dobrą zabawą jest również pokazanie malcowi kontrastowej zabawki i powolne przesuwanie jej przed jego oczami. Dwumiesięczne niemowlaki z zaciekawieniem reagują na ruch.

Trzeci miesiąc

W tym miesiącu dziecko potrafi płynnie wodzić oczami za poruszającym się przedmiotem.Pod koniec tego miesiąca niemowlę umie dostrzec kropki na swetrze mamy, oczy misia, wzorek na ulubionym kocyku. Poprawia się ostrość widzenia. Pod koniec trzeciego miesiąca niemowlę potrafi już wyciągać ręce ku przedmiotom i mocno chwytać to, co trafi do rączki; coraz bardziej rozwija się koordynacja wzrokowo – ruchowa. Najatrakcyjniejsze są teraz dla niego zabawki w czarno białe pasy.

Czwarty/Piąty miesiąc

Dziecko staje się wrażliwe na kolory i różne odcienie szarości; zaczyna rozróżniać także barwy pastelowe czy złamane. Teraz mogą go zaciekawić czarno-białe fotografie lub delikatny szlaczek na tapecie.
Maluch zaczyna widzieć głębie, dzięki czemu zaczyna prawidłowo oceniać odległość. Widzi co jest bliżej, a co dalej. Długo przypatruje się ulubionym zabawkom. Ważne by właśnie teraz maluch poznał różne tekstury i kształty.

Szósty miesiąc

Ostrość wzroku, widzenie trójwymiarowe, koordynacja wzrokowo-ruchowa są już tak rozwinięte, że maluch potrafi podnieść nawet malutki paproszek. Potrafi wzrokiem odszukać interesujący je, a znajdujący się w pewnym oddaleniu, przedmiot. Wielokrotnie rzuca zabawkę, by obserwować jej ruch.

Pierwszy rok życia

Dziecko widzi niemal tak dobrze jak dorosły. Bez problemów potrafi chwycić do ręki niewielki przedmiot. Z ciekawością śledzi wzrokiem wszystko wokoło. Przygląda się interesującym przedmiotom, lubi obserwować inne osoby.

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

x